Jövő héten már december! Hihetetlen milyen gyorsan elment ez az év is. De hogy az év utolsó hónapja se maradjon játék nélkül, összeszedtem pár hangulatában, témájában illeszkedő tevékenységet. Ez a bejegyzés 1-2 éves korosztálynak szól. Találtok benne a mindennapokban megvalósítható ötleteket, de már karácsonyi ajándéknak, emléknek készült alkotásokat is próbáltam a gyűjteménybe tenni.
Kavicsokat lefestve egymásra helyezve nagyon jó játék. Az elemszám bővíthető, nemcsak hóember, hanem karácsonyfaként is felépíthető.
A műanyag labdák új funkciót nyernek a játék által. Még jobb, ha különböző méretű labdáink vannak, különböző méretű lyukakkal a dobozon.
Egy nagy "hógolyó csata" előzheti meg ezt a havat lapátolós játékot. Különböző méretű vödröket készíthetünk oda, megfigyelhetjük, melyikbe fér a legtöbb hógolyó. A gyűrésben már ők is segíthetnek! Számos területet fejleszt ez a játék, és gyakorolni lehet vele a dobástechnikákat is. Vajon milyen messziről sikerül bedobni a vödörbe a hógolyókat?
Egy kísérlet eredménye is lehet ez a játék, amit később a szobában egy tálban tárolva érdekes fizikai halmazállapot változásokat figyelhetünk meg. Találjátok ki együtt, mit helyeztek a fagyasztani kívánt formába, és folyamatosan ellenőrizzük, mi történik szobahőmérsékleten vele. Hagyjuk, hadd piszkálja, próbálja kivenni a befagyott dolgokat. Nem csak természetben található eszközöket. tehetünk bele, hanem apró figurákat is.
Ajándéknak is tökéletes és szuper készségfejlesztő a zseníliára húzott gyöngyszem. A gyöngyök méretére figyeljünk, inkább nagyobb darabokat adjunk a gyermek kezébe, és csak a felügyeletünk alatt játsszon vele.
Apró ajándéknak lehet ezt is elkészíteni, a spatulákat gyógyszertárban, hobbiboltban könnyen be tudjuk szerezni.
Egy kis hófestés is rendkívül izgalmas feladat a kicsik számára. Lehet ételfestéket is, vagy vízfestéket is használni. A színek összekeveredését is könnyedén megfigyelhetjük.
Wc papír gurigával festeni a kis kezeknek még sokkal egyszerűbb feladat, mint az ecset fogása. Ha előtte leragasztjuk a papír két oldalát ferdén, fenyőfát formázva, nem okoz majd gondot ha nem háromszög alakban nyomdázott rá az alkotó. A végén csak lehúzzuk a ragasztót, szépen kirajzolódik a karácsonyfánk. Persze körbevágással is lehet formázni a művet.
Garantált a nevetés és a szórakozás! Nem csak ledobni, hanem felépíteni is szórakoztató. Különböző távolságokból, különböző nehézségű labdákkal is ki lehet próbálni.
Fenyőfa díszítés nem csak a ráhangolódás az ünnepre, hanem szórakoztató feladat is egyben. Különböző hosszúságú akasztókkal, különböző méretű gombokkal is meg lehet valósítani, ezzel nehezítve a pályát, ha már nagyon megy ez a koordinációt és finommotorikus képességeket megdolgoztató játék.
A különböző formákkal is lehet játszani, ebben a feladatban már a szabálykövetés is megnyilvánul. A színek gyakorlására is alkalmas, mindenképp közös munka eredménye.
Kisebbeknek az ujjukkal, nagyobbaknak a csipesz segítségével kell a hóember fejét hóval megtölteni. Nagyon precíz, aprólékos feladat, de nagyobb üveggel is el lehet készíteni, amibe könnyebben bele tudja tenni a hógolyókat.
Egy kis barkácsolás eredménye ez a gyönyörű karácsonyfa, mely a wc papír guriga dekorálásával születik meg. A festést egy az egyben bízzuk rá, persze felügyeljük, de nem kell irányítani a mozdulatait. A csillagot és a csillámport amennyiben szeretnénk, mi helyezzük a kész alkotásra.
Itt is a formákkal lehet játszani, jó ha kisebb nagyobb muffin sütőnk, díszünk is van. Minden lyukba jut dísz? A kicsi belefér mindenhová, de a nagy nem? Érdekes tapasztalást fog ez a játék is nyújtani.
Egyszerű gyurmás feladat, kicsi gyönyökkel feldobva. a Képen nagyon apró szeműek, de ha van kéznél nagyobb gyöngy, inkább azzal dolgozzunk, és fokozottan figyeljünk, hogya minden kivett darab a gyurmába kerüljön.
Egy kis céllövölde téli stílusban. A különböző dobótechnikák itt nagyon jól kipróbálhatóak, és a méretéből adódóan könnyebb eltalálni mint a poharakat.
Pingvin vattapamacsokból. A különböző tapintású anyagokkal való tevékenykedés, a puha bunda simogatása az érzékelés fejlődésére is jó hatással van. A "keretet" mi készítsük el, a ragasztóba helyezést a csőr és szem ragasztását már az ügyesebbek, idősebbek önállóan is el tudják végezni.
Ügyes kezű anyukák figyelmébe!
Képek forrása: Pinterest
Ha tetszett a bejegyzés, várlak a FACEBOOK OLDALamon illetve a blog CSOPORTjában is, ahol már rengeteg ötlet gyűlt össze általam és a lelkes csoporttagok által is! :)