Jövő héten már december! Hihetetlen milyen gyorsan elment ez az év is. De hogy az év utolsó hónapja se maradjon játék nélkül, összeszedtem pár hangulatában, témájában illeszkedő tevékenységet. Ez a bejegyzés 2-3 éves korosztálynak szól. Találtok benne a mindennapokban megvalósítható ötleteket, de már karácsonyi ajándéknak, emléknek készült alkotásokat is próbáltam a gyűjteménybe tenni.
Egy szortírozós játék, melynek a tetejét lefedve hangszerként is alkalmazható. A dalok, mondókák egyenletes lüktetését, ritmusát is nagyszerűen lehet vele érzékeltetni, több féle alapanyaggal pedig a válogatás folyamata is nehezíthető.
Kedves kis karácsonyi ajándék lehet, ha fahéj rúdra, faágra kötöztök karácsonyi szalagokat. Inkább már a 3 év közeli gyerekekkel ajánlom kipróbálni. Nagyobb szalagot adjatok a kötözéshez, majd a végén ollóval lehet karácsonyfa alakúra igazítani.
Hóember készítéssel a formákat is gyakorolhatjuk, a kalapot tandem olló segítségével közösen is kivághatjuk.
Egyszerű karácsonyi dísz, szalaggal, karácsonyi színű fonallal készítve ékes dísze lehet a karácsonyfának. Kartonból is kivághatjátok az alapanyagot, ha hungarocell csillag nincs kéznél.
Különböző méretű gombokkal tehetitek még izgalmasabbá ezt a játékot, színes kockával játszva olyan színű gombot kell felhelyeznie, amit dobott. Nagyobbak már számos kockával is játszhatják, akár társasjáték is válhat belőle, és az győz, aki hamarabb feldíszíti a karácsonyfát!
Ha maradt még az őszi tobozokból pár darab, itt a nagyszerű alkalom, hogy felhasználjátok. Kis cserepet lehet hobbiboltban, virágosnál is kapni, belsejébe só liszt gyurmát helyezve, stabilan állítható a toboz, amit ecsettel festünk zöldre.
Nem csak a háromszög forma kerülhet elő ebben az időszakban, a különböző méretű és vastagságú vonalakkal is gyönyörű karácsonyfát lehet készíteni.
Izgalmas játék a hengerek felállítása, és a díszek ráhelyezése. Sikerül borulás nélkül mindet felállítani? Kis labdával a célba dobást is lehet gyakorolni ebben a játékban.
Karácsonyi ajándéknak is kiváló mutatós dísz. Spatulát gyógyszertárban, hobbiboltban könnyedén be tudtok szerezni, pillanatragasztó vagy ragasztópisztollyal egymáshoz tudjátok rögzíteni. Bármit fel lehet használni a díszítéshez, akár formanyomóval papírdíszeket ráhelyezni, de a flitterek, gombok is nagyszerűen fognak mutatni rajta.
Ismét formákkal, körökkel való játék, kicsi, nagy, legnagyobb fogalmát is lehet gyakoroltatni. Az elemszám kedv szerint növelhető. Vajon az orrának milyen formája van?
Egy kis ügyességi játék, inkább a 3 éves kor körülieknek. Boltban kapható cukor segítségével horgászbotot alkotunk, majd a cukorkákat kell kihalászni a pohárból. Koordináció, türelem, kitartás, a legfontosabb képesség, ami ehhez a játékhoz kell. Nagyobbaknak hosszabb zsinórral, kisebbeknek rövidebbel is el lehet készíteni, és akár versenyként is játszhatjuk.
Karácsonyi képeslap küldésével garantáltan mosolyt csalhatunk szeretteink arcára. Lehet ujjfestékkel, vagy bababarát tintapaddal elkészíteni.
Őszi gyűjtésből megmaradt faágakat se hagyjátok porosodni, gyönyörű dísz készíthető belőle. A faágakat előre vágjátok méretre, nagyobbaknak több darabot, kisebbeknek 3-5 darabot adva. Összemérhetitek, kicsi, nagy, legnagyobb, legkisebb fogalmait játszva megismerhetitek.
A korábbi fenyőfa, csak kicsit tovább fejlesztve. Itt só-liszt gyurma alapon áll, és pomponokkal díszíthetjük. Tetejére filc anyagból kivágott csillagot is tehetünk.
Karácsonyfa dísz, kicsit másképp. Meg kell találni a a formák helyét a rajzon. Játszhatjuk ezt is dobókockával, ekkor 6 formát kiválasztva, és kockára ragasztva meg kell keresniük az ugyanolyan formát, és felhelyezni. Segíthetünk a színekkel is, a körök mindig pirosak, a csillag mindig sárga...stb., így a felismerést is segíti.
Inkább 3 év körülieknek ajánlanám ezt a játékot. A sorkövetés nem egyszerű feladat, és a matricázás élménye sokszor eltéríti őket a céltól. Próbáljuk végig a vonalra helyezni a díszeket. Kisebbeknek nem kell ilyen sűrűn és hosszan, de nagyobbak nem csak a sort képesek tartani, 3-4 évesekkel már megpróbálhatunk 2 elemből álló sormintát is készíteni az ugyanolyan színű, formájú matricák ragasztásával.
Nagyon izgalmas finommotorikát, szem-kéz koordinációt fejlesztő feladat. A bevágások lehetnek szélesebbek, hogy könnyebben bele lehessen vezeti a fonalat, cérnát. A fonallal való munka kisebbek számára könnyebb, mérete miatt jobb vele dolgozni, és a munka is hamarabb elkészül.
Szabad játék is lehet ez az ötlet, de lehet használni társasjátékként, adventi kalendáriumként is. Nyilván a betűket nem szükséges ráírni, inkább a színekkel tudunk ebben az életkorban játszani.
Az apró litterek még nehezek lehetnek a kisebbek számára, de ha nagyobb díszítő elemekkel dolgozunk, és vastag sávot rajzolunk fel, könnyedén meg tudják oldani a feladatot.
Közösen elkészített karácsonyfa dísz lehet ebből a kreatív játékból. Nagyobbak már megpróbálhatják hajtani is, de első sorban az összeragasztás az ő feladatuk. Díszítsék kedvükre, nagyobb flitterekkel, papírformákkal, filctollal, ceruzával, zsírkrétával.
Egyszerű és mutatós karácsonyi angyalka is készülhet ajándékba. A vágást, rajzolás még mi végezzük, de ragasztásban biztosan fog tudni segíteni.
Képek forrása: Pinterest
Ha tetszett a bejegyzés, várlak a FACEBOOK OLDALamon illetve a blog CSOPORTjában is, ahol már rengeteg ötlet gyűlt össze általam és a lelkes csoporttagok által is! :)