A jó időben ma előkerült nálunk az aszfaltkréta, összegyűjtöttem nektek egy csomó izgalmas dolgot ezzel a szuper eszközzel.
Ha még több ötletre vagy kíváncsi, várlak a FACEBOOK OLDALamon illetve a blog CSOPORTjában is, ahol már rengeteg ötlet gyűlt össze általam és a lelkes csoporttagok által is! :)
1. Víz festő
Krétával aszfalton, táblán, kiszínezünk egy kisebb-nagyobb felületet, majd a gyerkőc kezébe vizes ecsetet, szivacsot adunk, amivel "ráfesthet" és ezzel lemoshatja a krétázott részt. Nagyobbaknak lehet akár formákat felrajzolni, amiket neki kell a vonal mentén lefesteni. Jó hatással van a finom motorikus készségekre, szem-kéz koordinációra, színérzékre, vizuális figyelemre, értelmi képességek fejlődésére.
2. Vonalas
Húzzunk vonalakat a földre, legyen kacskaringós, de gyermekünk számára azért még követhető. Lehet több színnel rajzolni, így a több útvonal még több izgalmat és akár a versenyzés lehetőségét is kínálja. Lehet különböző mozgásformákban végigmenni a "pályán" pl.: guggolás, terpeszben ugrás, egy lábon ugrás, mászás, lábujjhegyen járás, sarkon járás. Nagyon jó hatással van többek között a szabálytudat erősödésére, a nagy mozgásokra, térészlelésre, koncentrációra, koordinációs képességekre.
3. Gyűjtögetős
Színezzünk kis köröket, téglalapokat különböző színűre, és kutassunk a természetben fellelhető hasonló kincsek után! Kiválóan fejleszti a megfigyelőkészséget, emlékezetet, vizuális észlelést, gondolkodást és rengeteg új élménnyel és ismerettel gazdagodik, míg felfedezi környezetét.
4. Formák és színek
Formákat rajzolunk fel, több színnel, több azonos formát. Mi zenére táncoltunk, s mikor megállt a zene, mondtam vagy színt vagy formát, és gyorsan rá kellett állnia. Aki esetleg tanítja másik nyelven is a gyerkőcét, ez a játék tökéletesen felhasználható szókincsbővítés, és gyakorlás során. Lehet úgy is játszani, hogy csak azonos színűre, formájúra léphet, ugorhat rá. Játszottuk úgy is, hogy csak valamilyen tulajdonságát mondtam a formának, így kellett megtalálnia. pl.: eső esik belőle, ezzel megyünk mamához...stb. A felrajzolt formákat kaviccsal is ki lehet rakni, ez a vonalas játéknál is működik. Pozitív hatással bír többek között az auditív figyelem, koordináció, értelmi képességek, szabálytudat fejlődésére.
Formákkal úgy is lehet játszani, hogy a közelünkben lévő tárgyakat körberajzoljuk, és a gyerkőc feladata, hogy megtalálja, mi minek a körberajzolt képe. Pl.: virágcserép, kavics, labda, homokozólapát...stb.
5. Társasjáték, szerepjáték
Egyszerű társasjáték alapot is hamar fel lehet rajzolni, a gyerekek élvezettel veszik át a bábuk helyét a pályán :) A szabályjátékok már idősebbeknek ajánlottak, de egy rövidebb, egyszerűbb mezőt már 3 évesekkel is végig lehet könnyedén játszani.
Az autópálya már egy másfél évesnek is élményt jelent, ha van nagyobb gyerkőc, biztosan segít várost rajzolni. Bábukat és zebrát festve akár az alapvető közlekedési szabályokra is fel lehet hívni a figyelmet. Ha nem csak egyszerű várost rajzolunk fel, nagyobbakkal már (3 évestől) azt is ki lehet próbálni, hogy hogyan jut el az autójával pl. a boltba, állatkertbe. Lehet bonyolítani még nagyobbaknak, hogy mindezt a legrövidebb úton tegye. Ezek a játékok leginkább a síkbeli tájékozódás, irányok felismerése, gondolkodás, szabálytudat, szociális képességek erősítésére alkalmasak.
6. Célba dobás
Lehet pontokért, de lehet egyszerűen csak formákba dobni babzsákot. Ha nincs kéznél, egy uzsonnás zacskót megtölthetünk rizzsel, babbal, lencsével. Érdekes lehet különböző súlyú zacskókkal játszani, illetve a dobásformákat váltogatni. Alsó egykezes, kétkezes, felső egy és kétkezes dobások, terpeszből dobás. Még viccesebb lehet a játék, ha vízipisztolyt használunk. A vízibomba/vizes szivacs is jó lehet, de akkor sűrűn kell újrarajzolnunk a pályát :)
Ha nincs otthon aszfaltkréta, saját kezűleg is elkészítheted: RECEPT
Ha tetszett a bejegyzés, várlak a FACEBOOK OLDALamon illetve a blog CSOPORTjában is, ahol már rengeteg ötlet gyűlt össze általam és a lelkes csoporttagok által is! :)
Képek forrása: saját képek, pinterest