Jövő héten már december! Hihetetlen milyen gyorsan elment ez az év is. De hogy az év utolsó hónapja se maradjon játék nélkül, összeszedtem pár hangulatában, témájában illeszkedő tevékenységet. Ez a bejegyzés 1-2 éves korosztálynak szól. Találtok benne a mindennapokban megvalósítható ötleteket, de már karácsonyi ajándéknak, emléknek készült alkotásokat is próbáltam a gyűjteménybe tenni.
(bal oldali képen a gyöngyök drótra lettek fűzve, ezután formára alakítva)
Különböző formák gyakorlásához nagyszerű ötlet. A szilveszterre vásárolt konfettit felragasztani nem egyszerű, de hagyjuk, hogy próbálkozzanak ezekkel az apróságokkal is. Kreativitásukat bátran kiélhetik, a fenyőfák véső kinézete is csak a fantáziájukon múlik. Figyeljük meg, hogy milyen formák ezek, hogy a háromszögek is mennyire különbözőek lehetnek. Hagyjuk, hogy ők maguk építsék fel saját fájukat, és díszítsék kedvükre. A színekben a különböző árnyalatokat is megfigyelhetjük, a szalagok méretét összehasonlíthatjuk egymással Ha megvan a fa, akár színes dobókockával dönthetjük el, milyen színű szalag, konfetti, csillag, vagy bármilyen más díszítő anyag kerül a fára.
Igazi kihívás ez a játék. A vattákat szívással kell a szívószálon tartani, majd a vödröket, poharakat megtölteni. A mellett, hogy szórakoztató, logopédiai játéknak sem utolsó. A különböző méretű tárolóedények jó lehetőséget adnak, hogy megfigyeljük az űrtartalom jellemzőit.
Koordinációs játék, mely során a különböző dobástechnikákat is gyakorolhatják. Lehet versenyezni is, különböző méretű karikákkal pedig az izgalom és a nehézség is fokozható.
Egy aranyos kis barkácsolós játék, mely akár a mindennapi játékba is beépülhet, ha elég stabilan rögzítjük rá a díszeket. A festés, vágás ragasztás, szinte minden folyamatába bevonhatók, önállóan foglalkoztathatók. Közben hallgathatunk, énekelhetünk Mikulásdalokat is, hiszen nemsokára ő is ellátogat a gyerekekhez!
Karácsonyfadíszek újrahasznosítás útján. A levágott aljak széleit égessük le, hogy ne vágja el a kezüket. Tubusos üvegfestékkel, filccel tudunk rá rajzolni.
A finommotorikus mozgást rendkívül fejlesztő feladat a gyűrés technikája. Az ujjak finom és összehangolt mozgása szükséges ahhoz, hogy ezeket a pici galacsinokat elkészítsék. Az ügyesebbek ollóval, a még kezdő ollóhasználok tandem olló segítségével könnyen ki tudják vágni a fa alapot is hozzá. Wc papír gurigából levágva, talpat is készíthetünk neki.
Előre kijelölt, kilyukasztott résekbe kell átvezetniük a fűzőszálat. A nagyobbak akár tűvel is dolgozhatnak, ebben az esetben filccel jelöljük ki a szúrás helyét.
Ez az aranyos karácsonyfadísz is nagyon kedves ajándék lehet. A fejet mi vágjuk ki, de a szemet, patát is be tudják már önállóan rajzolni. A felfűzés folyamatát is bízzuk rájuk, esetleg készítsünk egy prototípust, amin megfigyelhetik a sorrendiséget is, ezzel megkönnyítve az önálló munkát.
Előre festett, vagy gyerekekkel kifestett tésztákat száradás után karácsonyfa formában felragasztunk a papírra. Érdemes ceruzával előre rajzolni a mintát, és a sorok vonalát.
Az elkészítésen túl a kötözés technikáját is gyakorolhatják a gyerekek. Miután elkészült, a fonalakat vagdosva nagyszerűen gyakorolhatják a vágás technikáját is.
Ajándéknak is tökéletes, és a gyerekek akár önállóan is el tudják készíteni. Alapja egy papírtörlő henger, ezeket díszítjük fel teafilterekkel, amik, ha nem ajándéknak készül a mű, lehetnek üresek is.
Ez tipikusan olyan munka, amivel apát is lehet motiválni a közös barkácsolásra, tevékenységre. Akár egy pici kalapáccsal a gyerkőc is tud már segíteni, jobban a fába ütni a szöget. Akasztót ragasztva rá pedig kiváló karácsonyfadísz, de ajándéknak sem utolsó.
A megszokottól eltérően, most villával festünk. Maga az eszköz hatalmas motivációt biztosít a gyermek számára. Ügyeljünk rá, hogy ne tocsogjon a festékben, és felrajzolt mintával meg tudjuk könnyíteni a megfelelő helyre való nyomdázást. Ujjukat használva fel is díszíthetik alkotásukat.
Egyszerű és mégis különleges ez az ötlet. Az egyik nagy kedvencem :)
Hóember pompon. Lehet belőle ajándék, vagy karácsonyfa dísz, de kemény karton felhasználásával a játékszobában is sűrűn előkerülhet. Lehet rénszarvast, mikulást, nyuszit is készíteni hasonló technikával, és a kis figurák akár egy bábozás során is felhasználhatók.
Képek forrása: Pinterest
Ha tetszett a bejegyzés, várlak a FACEBOOK OLDALamon illetve a blog CSOPORTjában is, ahol már rengeteg ötlet gyűlt össze általam és a lelkes csoporttagok által is! :)