Jövő héten Karácsonyi Vásár lesz az óvodában, ez alkalomra karácsonyfa díszeket készítettem szódabikarbónás gyurma felhasználásával. Tavaly a gyerekeim ezzel lepték meg a családtagokat, akkor az ujjukat nyomtuk bele szívecskét formázva, majd kifestettem és filccel írtam rá a nevüket. Most ételfestékkel, fenyőággal és csipketerítővel díszítettem a felületüket. Ennél a gyurmánál nagyobb szülői segítség kell, ha együtt csináljátok, de tartós és gyönyörű díszeket lehet belőle készíteni. A gyurma magában csillogó fehér színű.
Ha tetszik a blog témája várlak a FACEBOOK OLDALamon illetve a blog CSOPORTjában is, ahol már rengeteg ötlet gyűlt össze általam és a lelkes csoporttagok által is! :)
A gyurma elkészítése:
Vegyél elő egy poharat, vagy kis tálat, ez lesz a mérőegységed, amivel a hozzávalókat pontosan tudod majd adagolni. Meghatározhatsz konkrét mérőszámot is egy egységnek. A szódabikarbónát nagy adagban beszerezheted bármelyik gyógyszertárban. Szükséged lesz egy fazékra, fakanálra, és ha színezni akarod a gyurmát, akkor ételfestékre. Illóolajat is lehet hozzá adni, így illatos lesz a díszünk.
- 2 egység szódabikarbóna
- 1 egység kukoricakeményítő
- 1,25 egység víz
(Én 600g szódabikarbónát használtam fel, ebből kb. 40-50 darab jön ki, mérettől és vastagságtól függően)
A hozzávalókat öntsd a fazékba, majd keverd el. Hígabb joghurt állagot kell kapnod.
Ezután jön a főzés. FOLYAMATOS keverés mellett főzd össze a keveréket. Egyre sűrűsödni fog, ne ijedj meg, ha csomósodik, vagy nagyon nehéz kavarni, össze fog állni. Akkor jó, ha már krumplipüré állaga van, vagy kicsit keményebb annál. Ha ez megvan, AZONNAL tedd zacskóba, vagy légmentesen zárható tálba és hagyd kihűlni. Ha TELJESEN kihűlt, akkor már dolgozhatsz is vele, de ha csak később lesz rá időd, akkor kihűlést követően tedd hűtőbe.
Díszek készítése:
Ha hűtőben tároltad eddig, akkor érdemes a kivenni előtte kb 2-3 órával, mert vadhidegen nem lehet vele dolgozni, széttörik, porlik. A kéz melegétől is egyre kezelhetőbb puhább állaga lesz. Ha azonnal dolgozol vele, simán nyújtsd ki. Nem kell alálisztezni! Én egy Tupperware szilikonos nyújtólapon dolgoztam. Lassú, finom mozdulatokkal nyújtsd, ha nagy a lendület könnyen megrepedhet.
Kinyújtás után egyszerűen csak szúrd ki belőle a formákat. Ha díszíteni akarod, adhatsz hozzá ételfestéket is. Ha nem teljesen oszlatod el az anyagban a festéket, gyönyörű márványozott hatást érhetsz el. Mintázni lehet csipkével, fenyőággal, tobozzal, üveg vázával, vagy bármivel, amit bele tudsz nyomatozni, illetve nyújtani. A csipke és a fenyő esetében félig kinyújtottam a gyurmát, majd a megfelelő vastagság eléréséig ezekkel a díszítőelemekkel együtt nyújtottam az anyagot. Ne féljetek beledolgozni, akkor lesz nagyon szép és dombornyomott, ha minél inkább belesimul az anyagba a nyomdázó tárgy. Lehet bele flittereket tenni, festheted, vagy egy kisebb kiszúróval formát lyukaszthatsz bele. Vastagsága 0,5-1 cm között legyen kb., így ki tud száradni, de még nem törik el.
A formákat kés segítségével fel tudod szedni, ha esetleg letapadtak. Sütőpapírra helyezve kb 4-5 napig kell szárítani, de a legjobb ha 1 hétig is tud pihenni. NE tegyétek radiátorra, mert megreped, csupán szobahőmérsékleten hagyjátok kiszáradni. Mikor már egész kemény a teteje, érdemes átfordítani, hogy az alja is ki tudjon száradni. Az én elkészült díszeim ilyenek lettek, nekik is hátra van még a több napos száradás folyamata:
Ez pedig a tavaly készült ajándékok, amiket a gyerekekkel készítettünk:
Egy kis ötletelő, és inspiráló képeket is hoztam nektek. :) (Forrás: Pinterest)
Ha tetszett a bejegyzés, várlak a FACEBOOK OLDALamon illetve a blog CSOPORTjában is, ahol már rengeteg ötlet gyűlt össze általam és a lelkes csoporttagok által is! :)